Na, tanulás helyett megint mással foglalkoztam. A héten vizsgázom, hmmm… lesz néhány hosszú éjszakám. De nem bánom, mert elkészültem a második mini e-bookkal is! Ez egy kicsit hosszabb lett, de remélem nem baj?
A témája talán nagyobb érdeklődésre tart majd számot, mint az előző.
A címe: A sikeres házépítés 7 titka!
Akit érdekel, az megtalálja a már említett weboldalon:
Még Dr. Watson is érdeklődve olvasta, bár nem tudom mire számít…
Kérdeztem is tőle:
„Csak nem építkezni szeretnél doktorkám? Bitekből nehéz lesz!”
„Hahaha….. Nagyon vicces……” – mondta.
Szóval szerintem jó lett. Szépen haladok a terv kivitelezésével. Most már lassan neki kell feküdnöm a fizetős verzióknak. Hmmm….. bár azért az már nehezebb lesz.
Felmerült néhány kérdés, a könyv és weblap kivitelezésével kapcsolatban, amikre most megpróbálok válaszolni.
Kezdjük mindjárt azzal, hogy hogyan hoztam létre a könyv pdf formátumú változatát?
Nos a pdf formátum, az Adobe cég találmánya. Annyira jól sikerült és elterjedt, hogy a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet (ISO) a PDF/A adatformátumot ISO 19005-1 szám alatt szabványként ismerte el. Mindenki szívesen használja, mert jól kezelhető, pofás, biztonságos dokumentumokat lehet vele létrehozni és mert platform független, azaz szinte bármely operációs rendszerű gépen, megnyitható, olvasható.
Olvasásához az ingyenesen letölthető magyar nyelven is elérhető Adobe Reader szükséges.
A pdf dokumentum létrehozásához szükséges szoftver azonban kereskedelmi termék, megfizethetetlen áron. Legalább is nekem.
Persze van sok ingyenes pdf kreáló program, csak hát a legtöbb nem igazán használható.
A megoldást az általam használt OpenOffice irodai programcsomag tartalmazza.
Az OpenOffice több platformon és több nyelven elérhető irodai csomag, amely kompatibilis az összes jelentős irodai szoftvercsomaggal. Az OpenOffice szabad szoftver. Ez azt jelenti, hogy tetszőleges célra, tetszőleges helyen, tetszőleges számú számítógépen licencdíjmentesen, azaz ingyenesen használható, szabadon terjeszthető.
Az OpenOffice egyik célja, hogy a Microsoft Office-t ingyenes, ám megjelenésében és kezelésében nagyon hasonló szoftvercsomaggal kiváltsa. Ez sikerült is hiszen a Microsoft Office és más irodai csomagok szinte minden fájlformátumát olvassa és írja. Az OpenOffice képes megnyitni a Microsoft Office korábbi változataival készült dokumentumokat, és olyan sérült állományokat is, amikkel az újabb Microsoft Office változatok nem birkóznak meg. És ami a legfontosabb, az OpenOffice közvetlenül képes létrehozni pdf formátumú dokumentumokat, ráadásul ékezethelyesen. Amikor kész vagy mondjuk egy e-bookkal, akkor egyszerűen csak ráklikkelsz a pdf iconra és már kész is.
Az OpenOffic irodai programcsomag részei:
Writer – kinézetében, használatában, eszközeiben és funkcionalitásában a Microsoft Word-höz hasonlatos szövegszerkesztő.
Calc – egy táblázatkezelő, aminek szolgáltatásai nagyjából megegyeznek a Microsoft Excel.
Impress – a Microsoft Powerpointhoz hasonló prezentációkészítő program. prezentációkat tudja Adobe Flash formátumba exportálni.
Base – a Microsoft Access-hez hasonló adatbáziskezelő.
Draw – egyszerű vektorgrafikus képszerkesztő program.
Math – matematikai képletek készítésére és szerkesztésére szolgáló eszköz, hasonló a Microsoft Office-ban található Equation Editorhoz.
Az OpenOffice letöltése és részletes információk.
OpenOffice a gyakorlatban könyv letöltése.
A következő kérdés a grafikák elkészítésére vonatkozott, azaz, hogy milyen programmal készítettem a grafikákat? Erre a kérdésre az előző bejegyzésem hozzászólási között már válaszoltam, ott megtaláljátok.
Az utolsó kérdés a képekkel kapcsolatban érkezett. Honnan jutottam hozzá ezekhez a képekhez?
Nos, több képügynökség is található a neten. A legtöbbjük elég barátságos áron kínálja a képeket, de én most nem tudok erre áldozni, úgy hogy ezt az oldalt használom:
Stock.xchng
Az itt található képek nem kereskedelmi célra ingyen felhasználhatóak.